Elmo trafił do schroniska w drugiej połowie lutego. Badanie echo serca, które odbyło się w drugiej połowie marca było okazją do zrobienia przeglądu zdrowia temu drobnemu, psiemu seniorkowi. Już bez badań mogliśmy zauważyć, że Elmo nie miał najlepszej opieki przed schroniskiem, miał ogromny kamień na zębach, był zaniedbany. Ale na pewno relacje z człowiekiem były na tyle dobre, że Elmo po prostu kochał ludzi, rozdawał buziaki, nieśmiało podbiegał, wtulał się.

Badanie echo serca potwierdziły, że Elmo może być poddany znieczuleniu i może przejść zabieg kastracji oraz sanacji. Niestety podczas badania została wykryta niepokojąca zmiana przy nerce, która była konsultowania z radiologiem. Badania krwi Elmo wskazały na podwyższone parametry nerkowe i stan bliski anemii. Dlatego ustalono plan leczenia: konieczne będą kroplówki przed zabiegiem i po nim, aby chronić nerki, a także badanie krwi przed zabiegiem (morfologia + mocznik i kreatynina). Umieściliśmy Elmo w szpitaliku przy klinice.

Elmo przeszedł operację usunięcia zmiany nowotworowej z otrzewnej oraz kastrację. Niestety nie mógł wrócić do schroniskowej izolatki na rekonwalescencję. W badaniach krwi wyszła zaawansowana anemia. Do 15% spadła liczba czerwonych krwinek w morfologii i z każdym kolejnym badaniem było gorzej. Dostał leki które spowodowały, że ilość czerwonych krwinek przestała spadać.  Dowiedzieliśmy się, że to co się wydarzyło, to reakcja autoimmunologiczna organizmu po usunięciu zmian nowotworowych. W klinice została podjęta decyzja o przetoczeniu krwi. Był pod stałą opieką weterynarzy. Mimo leków immunosupresyjnych autoagresja narastała, organizm niszczył czerwone krwinki. W płucach zebrał się płyn, wdało się zapalenie otrzewnej, a USG wykazało, że zmiana w jamie brzusznej prawdopodobnie już odrasta. Elmo ciężko oddychał, miał trudności z utrzymaniem równowagi.

Zasnął spokojnie, tulony i głaskany przez wolontariuszki. Rozkochał wszystkich w lecznicy, wszyscy opowiadali o tym, jaki niezwykły, ufny, kochany i dzielny z niego pies. Wszyscy walczyli o niego do samego końca.
To strasznie niesprawiedliwe, że się nie udało. Śpij, robaczku, śpij…

10.04.2024r Elmo odszedł za Tęczowy Most 🙁

Ostatnia faktura za leczenie Elmo była wystawiona na kwotę 5116,80 zł. To dzięki Waszym wpłatom możemy tak walczyć o nasze schroniskowe zwierzaki. Dziękujemy z całego serca <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *